login
Arrow white small

LITTLE LEAGUE FOOTBALL

For children of all abilities

llflogo Twitter white small Facebook circle white small

LLF NATIONAL SMALL SIDED U10's TOURNAMENT

In 2007, the newly elected NEC Secretary Dennis Jones introduced a small sided 6-a-side tournament for younger boys, under the age of ten years old. The competition has adapted which now includes mixed teams so that both girls and boys can participate.

 

The Small Sided Tournament is a one day tournament with affilated LLF Leagues being allowed to enter a maximum of two teams per League. The tournament is a 6-a-side format, with a Challenge Cup and Plate awarded at the end of the competitions.

 

As a one day tournament, this has predominantly been hosted at Sutton Goals Soccer Centre, North Chem, Surrey.

 

 

FIXTURES & RESULTS  

FINAL - Challenge Cup

Saturday 3rd July 2016

KO                     Team                                  Team          

Venue: Goals Soccer Centre, Sutton    

Semi Final

KO                     Team                                  Team          

THE LLF NATIONAL SMALL SIDED U10's TOURNAMENT 

 

Download the rules and regulations for this tournament...

DOWNLOAD

rules

THE LLF NATIONAL SMALL SIDED U10's TOURNAMENT 

 

Download the Honours List for past winners of the LLF National Tournament...

shadow line LLFNationallogo

DOWNLOAD

under10s Link button goalslogo raynes park u10s winners 2016

Raynes Park Little League - National Small Sided U10s - Challenge Cup Winners 2016

Quarter Final

KO                     Team                                  Team          

FINAL - Plate

Saturday 3rd July 2016

KO                     Team                                  Team          

Venue: Goals Soccer Centre, Sutton    

Semi Final

KO                     Team                                  Team          

Quarter Final

KO                     Team                                  Team          

13:00

 

13:15

 

13:00

 

13:15

13:15

 

13:30

 

13:30

 

13:30

14:00

 

14:00

14:30

 

14:30

15:00

15:00

Kingston I

Raynes Park II

Carshalton I

Morden I

West Sutton

 

Raynes Park I

Kingston I

 

Raynes Park II

Carshalton I

 

West Sutton

 

Raynes Park II

 

Kingston I

Raynes Park I

 

Morden II

 

Clapham

 

Morden I

Sutton I

 

Sutton II

 

Carshalton I

 

Morden II

Carshalton II

 

Kingston II

 

Clapham

 

Morden I

Carshalton II

 

Sutton II

Carshalton I

 

Morden I

1-2

1-3

 

3-6

0-4

 

2-1

 

4-2

 

1-1

(Penalties 2-0)

0-1

 

2-0

 

3-1

 

0-1

0-3

 

0-0

(Penalties 2-3)

3-1

Group 1

KO                     Team                                  Team          

10:30

 

10:45

 

11:00

 

11:30

 

12:00

 

12:15

Carshalton I

 

Kingston I

 

Carshalton I

 

Kingston I

 

Raynes Park I

 

Kingston I

Raynes Park I

 

New Addington

 

New Addington

 

Raynes Park I

 

New Addington

 

Carshalton I

2-2

 

3-0

 

5-0

 

2-0

 

6-0

 

1-3

Group 2

KO                     Team                                  Team          

10:30

 

10:45

 

11:15

 

11:15

 

11:45

 

12:00

Clapham

 

West Sutton

 

Clapham

 

Morden I

 

Clapham

 

Morden I

Morden I

 

Sutton I

 

Sutton I

 

West Sutton

 

West Sutton

 

Sutton I

1-2

 

2-0

 

1-0

 

2-4

 

2-1

 

3-0

Group 3

KO                     Team                                  Team          

10:30

 

10:45

 

11:00

 

11:15

 

11:30

 

11:45

 

12:00

 

12:15

Kingston II

 

Carshalton II

 

Kingston II

 

Carshalton II

 

Kingston II

 

Morden II

 

Carshalton II

 

Raynes Park II

Sutton II

 

Raynes Park II

 

Raynes Park II

 

Morden II

 

Carshalton

 

Raynes Park II

 

Sutton II

 

Sutton II

0-4

 

2-3

 

0-3

 

0-3

 

0-2

 

1-3

 

2-1

 

1-1

Preliminary Qualifier

KO                     Team                                  Team          

13:00

New Addington

Kingston II

0-2